top of page

PASAPORTUMUN SÜRESİ DOLUYOR. PEKİ NE YAPMALIYIM?

Güncelleme tarihi: 27 Eki 2020


Pasaportunuzun son kullanma tarihini kontrol etmek iyi bir uygulamadır. Son dakika sorunlarından kaçınmak için prosedürleri her zaman önceden başlatabilirsiniz. Pasaportunuzu yenilemek istediğinizde, işlem için eski pasaportunuzu diğer belgelerle birlikte ibraz etmeniz gerekmektedir. Eski pasaportunuza 'iptal edildi' damgası konulacaktır. Yeni pasaportunuzla birlikte size iade edilecektir.

Gezginlerin aklındaki çok yaygın bir soru, eski pasaportla ne yapılacağıdır. Eski pasaportunuzu yanınızda güvende tutmanızı şiddetle tavsiye ederiz. Resmi bilgilerinizi içeren önemli bir belgedir. Pek çok insan, eski pasaportunu modası geçmiş olarak kabul ederek, eski pasaportunu yok etme zihniyetine sahiptir. Bu genellikle belgenin yanlış ellere geçmesini önlemek veya böyle bir belgenin bakım sorunlarından kaçınmak için yapılır.


Güvenilir vize ve pasaport rehberliği mi arıyorsunuz?


Süresi dolmuş bir pasaportun nasıl muhafaza edileceğine dair önemli noktayı paylaşmak istiyoruz.

Süresi dolan Pasaport hala kimliğinizin resmi bir kanıtıdır.


Süresi dolan Pasaportunuz hala geçerli Vizelere sahip


Sık seyahat edenler için, süresi dolmuş pasaportunuza çok sayıda vize damgalanmış olacağına dikkat etmek önemlidir. Bu vizeler geçerli olabilir. Çoğu ülke, pasaportunuzu yeniledikten sonra vizelerinizi yenilemenizi ister. Diğer ülkeler, geçerli vizelerle eski pasaportla seyahat etmenize izin verecektir. Mevcut geçerli vizeler geçerliliğini korur ve süresi dolmuş pasaportunuzda bile siz seyahat ederken bir erişim belgesi görevi görür.


Belirli bir vize için başvururken, büyükelçilik önceki seyahat geçmişinizi dikkate alır. Süresi dolan pasaportunuz aynı şeyi taşıyor. Bu belge sizinle birlikte mevcut değilse, belirli vize onayları için bazı şanslarınızı kaybedebilirsiniz. İyi gezilen bir pasaport, istikrarlı bir yolcunun göstergesidir. Vize damgaları, giriş ve çıkış damgaları ve geçerli olabilecek vizeler - tümü kendinizi elçilikte tam ve daha iyi temsil etmenize katkıda bulunur.Sadece tatil değil, yabancı bir ülkeye iş başvurusunda bulunursanız veya siz göç etme planlarınız varsa, işvereniniz göçmenlik departmanınızı işe almaya karar verirken seyahat geçmişiniz dikkate alınır ve size göç için yeşil bir sinyal vermeye karar verir. Süresi dolan Pasaportunuz, vize başvurunuzu gösteren doğrulanmış bir belgedirDünyanın birçok ülkesi, vize başvurunuzla birlikte eski pasaportunuzu ve önemli belgelerinizi ibraz etmenizi talep etmektedir. Büyükelçilik yetkililerinin yakın zamanda ülkeye seyahat edip etmediğinizi kontrol etmeleri gerekir. İptal edilen pasaportunuzda o ülkeye geçerli bir vize taşıyorsanız, eski pasaportunuzun bir kopyası başvurunuzla birlikte eklenecektir. Yani böyle bir durumda süresi dolmuş pasaportunuz yoksa, süresi dolmuş pasaportun müsait olmama nedenini belirterek konsolosluğa başvurmanız gerekmektedir. Bu nedenle, bu tür zorluklardan kaçınmak için eski pasaportlarınızı saklamanız her zaman tavsiye edilir.


Sizi hafıza şeridine indiren önceki vizeleri görmek büyük zevk ve heyecan gerektiriyor. Bir ömür boyu değer vermek isteyeceğiniz seyahat anılarınızın geçerli ve gerçek bir kanıtıdır.Yukarıdaki nedenler, süresi dolmuş veya iptal edilmiş pasaportunuzu güvende ve güvende tutmak için yeterlidir. Pasaportunuzun her sayfasını çevirirken, yolculuğunuzu anlatacak farklı bir hikayesi var.


283 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page