DUBAİ HAKKINDA

Dubai, Arap Yarımadası’ndaki yedi tane Birleşik Arap Emirlikleri emirliğinden biridir. Bazen kendi emirliğinden Dubai Kenti olarak ayırt edilir.

1960'larda yalnızca balıkçı kenti olan Dubai, 1990'lar sonrası uygulanan politikalar sonucunda ve Hong Kong’un Çin’e devredilmesi ile bölgenin ticaret başkenti olma yolunda ilerleme süreci başlamıştır.2000'li yıllarda büyük projelerle dünyaya adını duyuran şehir şu an bölgenin en önemli ticaret ve turizm başkentidir. Birleşik Arap Emirlikleri’nin en büyük emirliği ve en lüks, en çağdaş olanıdır. Son 20 yılda bu topraklardan petrol çıkarılmaya başlamasıyla Dubai‘nin yapısı değişmeye başladı. Buna karşılık gelirin %8'ini petrol oluşturur, bunda bölgenin finans ve iktisat merkezi olması büyük rol oynar. Gümrüksüz devasa alışveriş merkezleri burayı kısa zamanda alışveriş cenneti yapmıştır.

Şehrin başında Şeyh Muhammed Raşid el Maktum bulunmaktadır. Şeyh Maktum birçok inanılmaz projeye imza atmıştır. Bunlardan en ilgi çekici olanları palmiye şeklindeki yapay ada ve dünya şeklini alan takım adalar olarak sayılabilir.Şehrin başlıca bölgeleri ise Jumeriah ve Deira‘dır. Şehir dünyanın en önemli turizm merkezlerinden biridir.

 

 

                                                     DUBAİ TARİHİ

Erken Dubai tarihi MÖ 3000: Dubai tarihinin bu dönemde başladığı söylenebilir. Arkeolojik kanıtlar, bölgede en azından bronz çağında yerleşilmiş olduğuna işaret ediyor.

MS. 5. – 7. yüzyıllar: Jumeira, Umman’ı bugünkü Irak ile bağlayan bir ticaret yolu kervan durağıydı. Geçimlerini balıkçılık, tekne yapımı ve inci çıkararak sağlıyorlardı.

16. yüzyıl: Avrupa etkisi, Portekiz’in bölgenin ticaret yollarıyla ilgilenmesi ile başladı.

18. – 20. yüzyıl Dubai tarihi1793: Bani Yas aşireti politik güç sağladı ve Abu Dabi’ye yerleşti. Dubai daha sonra sömürge haline geldi. Dubai tarihinin bu dönemi birçok aşiret savaşına sahne olmuştur.

1820: İngiltere yerel yöneticilerle sonradan birçok defa daha gerçekleştirilecek deniz mütarekelerinin ilkinin müzakeresini yaptı. Bu, bölgenin Trucial Coast olarak adlandırılmasına yol açtı.

1833: Bani Yas aşiretinden Maktoum Bin Butti, kanalın girişinde Shindagha Yarımadası’na yerleşerek kentin Abu Dabi’den bağımsızlığını ilan etti. Hanedanlığı, bugün hala Dubai’yi yönetmektedir.

1870’ler: Ana refah kaynağı inci çıkarma olan Dubai Körfez kıyısının başlıca limanı oldu.

1902: İran’ın Lingeh limanına ağır vergilerin getirilmesinden sonra İran tüccarları ve Arap yerleşimcilerin Dubai’ye memnuniyetle karşılanan göçü. Dubai’nin ticareti hiçbir zaman dönüp geriye bakmamıştır.

20. yüzyıl başlarında Dubai tarihi deniz aşırı ve yerel ticaret gelişti ve Dubai Arabistan’daki en büyük çarşılara sahip olmanın gururunu yaşadı.

1950’ler: Trucial States’te petrol bulundu.

1960’lar: Tekstil pazarına yeni bir hayat vererek ve Hindistan’dan ticareti artırarak Dubai’nin Hintli ve Pakistanlı nüfusu büyür.

Modern Dubai tarihi1966: Dubai tarihinde bir kilometre taşı. Dubai’nin Fateh Petrol yatağında petrol bulundu.

1971: Ortak güvenlik ve refah için Birleşik Arap Emirlikleri kuruldu ve Arap Birliği’ne katıldı. Dubai Uluslararası Havaalanı açıldı.

1979: Jebel Ali limanı açıldı.Sonradan bir dizi başka iddialı mimari projeye yol açan kentin ilk çok katlı yapısı olan Dubai Dünya Ticaret Merkezi açıldı.

1985: Jebel Ali Serbest Bölgesi törenle açılarak yüksek miktarda deniz aşırı yatırımın yapılmasını sağladı.

1996: İlk Dubai Dünya Kupası yapıldı.Dubai Alışveriş Festivali’nin açılışı yapıldı.

1999: Burj Al-Arab açıldı ve dünyanın tek yedi yıldızlı oteli olarak karşılandı.

2002: Şeyh Muhammed İnternet ve Medya şehirlerini ve yabancılar için özel mülkiyeti başlatarak “Yeni Dubai”nin temellerini attı.

2003: Dünyanın en yüksek kulesi ve 200 insan yapımı ada dahil iddialı projeler başladı.

2006: Şeyh Muhammed bin Rashid Al-Maktoum Dubai’nin başına geçti ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin Başkan Yardımcısı oldu.

2009: Metro artan hava ve kara yolu trafiğini karşılamak için açıldı.

2010: Burj Khalifa dünyadaki en yüksek insan yapımı bina oldu.